20 nov, 2025

Avslutning av förmedlingsuppdrag i alla former

Det hör till mäklarens vardag att förmedlingsuppdrag avslutas, på ett eller annat sätt. Detta webbinarium kommer att fokusera på mäklarens skyldigheter och rättigheter när en uppdragsgivare säger upp ett förmedlingsuppdrag innan uppdraget fullgjorts, men även vilka möjligheter mäklaren har att säga upp ett förmedlingsuppdrag.

I anslutning till ett uppsagt förmedlingsuppdrag uppkommer ett flertal frågor om betydelsen av ensamrättstiden, överlämnande av t.ex. spekulantlistor, budlistor och journal, mäklarens rätt till provision och hantering av händelser under uppsägningstiden.

Syftet med föreläsningen är att hjälpa mäklare att navigera och göra rätt i den situationen att kunden utnyttjar sin ångerrätt, att kunden säger upp ett uppdrag under ensamrättstiden, att kunden säger upp ett uppdrag efter ensamrättstiden eller när mäklaren av olika skäl överväger att säga upp ett uppdrag.

Ladda ned presentation

 

 

Skapad 20 nov, 2025 Uppdaterad 20 nov, 2025