Idag sker cirka hälften av alla månadens tillträden under några få datum vid månadsskiftet. Nu uppmanas Fastighetsmäklare att sprida ut tillträden över månaden för smidigare arbetsflöde och bättre kundupplevelse med nytt stöd i mäklarsystemen.
Bilden visar exempel från decembers högt belastade tillträdesdatum men trenden är densamma över hela året.
Det är inte konstigt att frustration uppstår hos mäklare när ett tillträdesdatum som kunderna enats om inte finns tillgängligt hos banken, ofta under månadens mest populära tillträdesdatum. Nu har Tibern tillsammans med mäklarsystemen byggt stöd för att i Vitec, Mspecs, Fasad och FasIT visualisera högt belastade tillträdesdatum – med avsikt att underlätta fastighetsmäklares arbete med bättre översikt för tillträdesdatum och varningar för tider med hög belastning för att ge rätt förväntansbild.
Den ojämna fördelningen av tillträden bottnar i historiska skäl, som reglering av kostnader relaterade till avier, fastighetsskatt och andra ekonomiska aspekter. Men idag är dessa processer smidigare och det finns inga ekonomiska hinder för att genomföra tillträden när som helst i månaden.
Samtidigt är det fördelaktigt för mäklare att sprida tillträden över månaden, eftersom det ökar chansen till önskad tidsbokning, bättre service från bankerna vid lägre belastning och bidrar till en smidigare upplevelse för kunden, där behovet av att byta datum och tid minimeras.
Nytt stöd för att sprida tillträden
För att hjälpa mäklare att observera högt efterfrågade datum redan vid kontraktsskrivning har Tibern tillsammans med mäklarsystemen byggt stöd för att i Vitec, Mspecs, Fasad och FasIT visualisera så kallade peakdagar samt halva bankdagar. Vid val av en peak- eller halvdag kommer även varningsmeddelanden att visas.
Systemstödet kommer att finnas tillgängligt i samtliga mäklarsystem efter att de har genomfört utvecklingen på sina sidor.
Publicerat: 2025.01.31