14 aug, 2025

Färre vill bli mäklare – FMI ser tydlig nedgång i ansökningar

Intresset för att bli fastighetsmäklare fortsätter att minska. Enligt Fastighetsmäklarinspektionen (FMI) har antalet ansökningar om registrering för att få arbeta i yrket sjunkit markant de senaste åren.

Normalt sett får FMI in en stor mängd ansökningar inför sommaren, när många studenter tar examen från landets mäklarutbildningar och är redo att börja jobba. Men den bilden har förändrats. I år har myndigheten fått in över hundra färre ansökningar under perioden januari–juli jämfört med samma period för två år sedan.

FMI tolkar utvecklingen som ett tecken på att mäklaryrket tappat en del av sin attraktionskraft i dagens marknadsläge. Med osäker bostadsmarknad, höga räntor och minskad försäljningstakt kan inträdet i branschen kännas mer riskfyllt än tidigare.

Branschen har under en längre tid pekat på utmaningar som minskade intäkter, hårdare regelkrav och en arbetsmiljö som för många innebär långa dagar och hög arbetsbelastning. Om trenden med färre nyregistreringar fortsätter kan det på sikt leda till brist på mäklare något som riskerar att påverka både kunder och bostadsmarknaden i stort.

Skapad 14 aug, 2025 Uppdaterad 15 aug, 2025